PROF. DR. ÖMER YAVAŞ

Ankara Üniversitesi

Prof. Dr. Ömer YAVAŞ
Ankara Üniversitesi Mühendislik Fakültesi
Fizik Mühendisliği Bölümü, Tandoğan, Ankara
Hızlandırıcı Teknolojileri Enstitüsü, Gölbaşı, Ankara

 

 

 

 

 

1961 yılında Antalya’nın Korkuteli ilçesinde doğdu. Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Mühendisliği bölümünden 1982 yılında mezun oldu. 1985’te Fizik Yüksek Mühendisi, 1992’de ise Fizik Mühendisliği Doktoru oldu. 1983 yılında Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Mühendisliği Bölümünde Araştırma Görevlisi olarak başladığı akademik hayatına 1992’de Doktor, 1993’te Yardımcı Doçent, 1996’ da ise Doçent ünvanlarını alarak devam etti. Temmuz 2003’te Ankara Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Fizik Mühendisliği Bölümü Yüksek Enerji Fiziği Ana Bilim Dalında profesör olarak atandı.
Akademik hayatında 300’e yakın yakın bilimsel makale ve bildiri yayınladı. 10 doktora, 30 yüksek lisans tezine danışmanlık yaptı. Dokuzunda yürütücü olmak üzere 18 farklı araştırma projesinde yer aldı. Araştırma projeleri ve ikili anlaşmalar çerçevesinde CERN ve DESY başta olmak üzere dünyanın önde gelen hızlandırıcı ve ışınım merkezlerinde çalışmalar yaptı ve sunumlarda bulundu.
Ülkemizde ilk ve tek olan Ankara Üniversitesi Hızlandırıcı Teknolojileri Enstitüsünün 2010-2015 yılları arasında kurucu müdürlüğünü yaptı. Kalkınma Bakanlığı desteği ile ve Üniversitelerarası işbirliği ile yürütülen “Türk Hızlandırıcı Merkezi” projesinin ilk üç aşamasında 1999-2017 yılları arasında 18 yıl süreyle proje yürütücülüğü görevinde bulundu.
Halen, Ankara Üniversitesi Fizik Mühendisliği Bölümünde öğretim üyeliği, Mühendislik Fakültesi Kurulu ve Nükleer Bilimler Enstitü Kurulu üyeliği, Ulusal Deneysel Paracık Fiziği Üst Kurul üyeliği, Balkan Fizik Birliği Konsey Üyeliği, TAEK-CERN Projeleri Danışma Komitesi Üyeliği, FMO Fizik Mühendisliği Eğitim Komisyonu Başkanlığı görevlerini yürütmektedir.
Türk Fizik Derneği Prof. Dr. Engin Arık Biliminsanı Ödülü (2010), Fizik Mühendisleri Odası Onur Ödülü (2010), American Physical Society Marschak Lectureship Award (2012) ve TFD Onur Ödülü (2017) sahibidir.
Evli ve bir kız babasıdır.

  • yavas@ankara.edu.tr
  • https://www.omeryavas.info